משולחן המועצה - מידע לתושבים 6.8.2015
מאבק החקלאים ותקציב המדינה, הטבת המס - ומס המעסיקים, חינוך ופעילויות הקיץ, שתילות והערכות לקראת העונה החקלאית, הדרכה וליווי מקצועי לחקלאים 

תקציב המדינה ומאבק המגזר החקלאי בישראל – הלילה אישרה הממשלה את תקציב המדינה אשר יובא לאישור הכנסת. התקציב כולל רפורמות משמעותיות למגזר החקלאי בישראל בהן רפורמה לביטול התכנון במשק הצאן שמשמעותה אפשרות לקבל מכסות לחלב כבשים ועיזים, שינוי הסמכויות של מועצת הלול על גידול תרנגולות למאכל שינוי המאפשר כניסה של מגדלים נוספים לתחום זה. האוצר ביקש לבצע רפורמות נוספות כמו הסרת מכסים על יבוא דגי מאכל ופירוק של מועצת הצמחים ועוד רפורמות נוספות אשר נבלמו בעקבות מאבק מאורגן שהוביל מאיר צור עם התאחדות חקלאי ישראל. תודה לכל מי שלקח חלק פעיל בקמפיין נגד הרפורמות שהתקיים בכל הארץ. חשוב לנו, החקלאים בערבה להתאחד מאחורי ההובלה של התאחדות חקלאי ישראל הפועלת כאשר לנגד עיניה טובתם של החקלאים כולם, ללא קשר לארגונים שונים הפועלים באופן אינטרסנטי ופוגעים בחקלאים ומזיקים למגזר החקלאי כולו. 

ביום שני 10.8 התקיימה הפגנה של חקלאי ישראל מול משרד החקלאות (בבית דגן), הפגנה שמטרתה להשאיר את המגזר החקלאי בסדר היום הציבורי ולהביא לביטול גזרות וחסמים המוטלים עלינו. ותיאום הפעולות מטעם הערבה נעשה על ידי הועדה החקלאית. תודה לחמי ברקן ולנגה בן יהושע על הפעילות החשובה בעניין.

הטבת המס לערבה ומס המעסיקים – תקציב המדינה כולל גם את החקיקה הקבועה בדבר הטבת המס לתושבי הערבה בגובה 11%, בתקווה לסיים את אי הוודאות המלווה בשנים האחרונות את ההטבה החשובה הזו. בכל הנוגע למס המעסיקים, עוד לא נאמרה בעניין המילה האחרונה ואנחנו ממשיכים לפעול מול כל הגורמים הרלוונטיים, בגיבוי החלטת ועדת הכספים של הכנסת, על מנת להסיר את ההיטל הציני הזה מעלינו. 
פורום לקידום יזמות ופיתוח אזורי – במהלך החודש האחרון החל לפעול, ביוזמת החברה לפיתוח, פורום לקידום יזמות בכל הנוגע לפיתוח תעסוקות וחדשנות. הפורום כולל תושבים מיישובי האזור אשר מקיימים חשיבה ודיון משותף על כיווני פיתוח אפשריים. משתתפי הפורום מגיעים מתחומי עיסוק וידע מגוונים, מביאים איתם ניסיון בתחומים אלה ובעיקר רצון ליצור מהלך שיסייע להוספה של תחומים נוספים למעגל העשייה והפרנסה באזור. שני תחומים עיקריים עולים מתוך המפגשים: יזמות חקלאית ויזמות קהילתית ערכית. בתקופה הקרובה הקבוצה תפעל בשני האפיקים על מנת לאתר רעיונות וכיוונים שניתן יהיה להמשיך ולקדם לכדי מימוש. אני מודה לנעמי בקר המובילה את המהלך. אני מאמין שאת "הדבר הבא" נוכל למצוא מתוך פתיחות והסתכלות רחבה על היתרונות היחסיים שיש לאזור. 


חינוך ופעילויות הקיץ – השבוע פרסם משרד החינוך את נתוני הזכאות לבגרות לשנת תשע"ד (2013-2014). טבלאות הדרוג המתפרסמות בתקשורת כוללות את בתי הספר שבהם יותר מ 1,000 תלמידים ולכן איננו מופעים ברשימות הללו וחבל. אחוז הזכאים לבגרות מבית הספר שיטים-דרכא בשנה שעברה עומד על 87% (!) זהו נתון זהה למי שנמצאים במקום הרביעי ברשימה הארצית וזהו מקום מכובד מאוד. בשנה הבאה, במקום הראשון!...

החודש הראשון של חופשת הקיץ הסתיים. פעילות רבה התקיימה במסגרות האזוריות (בית הספר של החופש הגדול, קייטנות, בא בלילה, פעילויות נוער וטיולי תנועה) כל הפעילות הרבה הזו מאפשרת לכל אחד מהילדים והילדות ולבני ובנות הנוער שלנו להנות במסגרות פעילות איכותיות. בעוד שלושה שבועות תגיע החופשה לסיומה ועד אז צפויות עוד פעילויות אזוריות, קורסים, מופעים וסרטים שינעימו את החופשה לכולנו. אני ממליץ לעקוב אחרי פרסומי המתנ"ס והפרסומים באתר המועצה. 


שתילות והיערכות לעונה החקלאית – תקופת הסניטציה הגיעה לסיומה והחלו השתילות בכל המושבים. בעקבות ההיערכות המחודשת בכל המשקים בערבה וכפועל יוצא של מתווה הסיוע למשקי הפלפל בערבה, יש ירידה של קרוב ל40% בשטחי גידול הפלפל בעונה הקרובה. תמהיל הגידולים לעונה זו מגוון וכולל מלון, אבטיח, דלעת, חציל, קישוא, בצל, מלפפון, ארטישוק, צמחי תבלין, פרחים, מטעים (תמרים, מנגו, משמש, רימון, גויאבה, פומלה, זית, פפאיה), כרם, וגידולים רבים נוספים. הקצבת המים היומית גדולה מההקצבה בתקופה המקבילה בשנה שעברה והיא עומדת על 259 מ"ק. עכשיו נותר לקוות שמזג האוויר הקיצוני בשבוע האחרון יסתיים ויוקל לכולנו. אני מאחל לכולם ברכה והצלחה גדולה בעונה החקלאית שבפתח.הדרכה וליווי מקצועי לחקלאים – הוועדה החקלאית והמו"פ התחילו בעונה שחלפה להפעיל מסגרות של הדרכה וליווי לחקלאים כדי להגיע לתוצאות גידול טובות ואיכותיות יותר. המסגרות האלו הוכיחו את עצמן עבור המגדלים שקיבלו את אותן והשנה יתרחבו ויכללו הדרכה פרטנית בגידול פלפל ובגידול עגבניות ל 37 מגדלים. (למגדלים מעין יהב, מחצבה ומעידן תינתן ההדרכה על ידי שבתאי כהן, יורם צביאלי ועדי סוויסה. המגדלים בצופר ופארן יודרכו ע"י צבי וינר). בתחום המטעים והכרם ניתנת הדרכה מקצועית על ידי ביל שלדיקס ל 25 מגדלים. זהו מהלך משלים וחשוב הנותן מענה לצורך ומביא לתוצאות מצוינות. ככל שיהיה רצון להרחיב את מעגלי ההדרכות והתחומים, נדאג לתת מענה מתאים.


המשך חופשה טובה לכולם.
אייל בלום, ראש המועצה
 

עדכון:
10/8/2015


אירועי החודש
מופעל באמצעות מעוף, מגוון אפקט
ataşehir escort