חדש - חלופה חינמית ל MS office

יש מישהו שלא יודע מה זה office ? יש מישהו שלא משתמש בזה? כמעט ולא.


אופיס היא חבילת התוכנות הידועה של מיקרוסופט. היא כוללת בעיקר את מעבד התמלילים word ( משמש לכתיבת מסמכים, עבודות וכו') , את הגליון האלקטרוני excel (משמש ליצירת טבלאות, שמירת נתונים וחישובים עליהם ), את power point - תוכנה לבניית מצגות.

מלבד התוכנות הללו האופיס כולל גם את תוכנת מסדי הנתונים access ואת תוכנת הדואר והיומן microsoft outlook שנמצאות פחות בשימוש אצל אנשים בבית.


תוכנות האופיס הן כל כך נפוצות שאנשים טועים לחשוב פעמים רבות שהן באות עם המחשב, יחד עם מערכת ההפעלה, מה שאינו נכון כמובן. יש מפיצים שמוכרים מחשבים עם עותקים לא חוקיים של התוכנה אך חברות שמכבדות את עצמן לא יעשו את זה מה עוד שמפיצים שנתפסים ישלמו על כך מאד ביוקר. בנוסף, גם אם קניתם ממקור מפוקפק וקבלתם את התוכנה עם המחשב הרי שברגע שתחסר לכם איזה שהיא תכונה ותרצו להוסיפה תגלו שאין לכם אפשרות לשנות כלום כי אין לכם את דיסק ההתקנה.. במקרה של צורך בהתקנת המחשב מחדש שוב יש בעיה.


אז מה עושים?


אז אם אתם עסק, וזו הוצאה מוכרת, אולי זה קצת מנחם, אבל ביננו, למה לשלם כל כך הרבה על תוכנה שזקוקים לה מדי פעם? עד היום לא היתה חלופה אבל היום כבר יש ומי שלא מקובע על תוכנה מסויימת ופתןח להתנסויות חדשות מוזמן לנסות.


במה מדובר?

מדובר בתוכנת open office שהיא תוכנה חופשית לגמרי והיום גם יש לה גרסה (ראשונית אמנם) בעברית. התוכנה מבוססת על קוד פתוח . מה שאומר, שאתם מוזמנים להוריד את התוכנה להשתמש אותה ולהפיץ אותה ללא כל תשלום, ואולי אפילו תסיעו בכך לפרויקט חשוב זה.


מה כוללת התוכנה?

היא כוללת מרכיבים הזהים לחבילת האופיס , אך ללא האקסס והאאוטלוק. ראו בטבלה הבאה:


OpenOffice

MS Office

הישום

Writer

Word

מעבד תמלילים

Calc

Excel

גליון אלקטרוני

Impress

PowerPoint

תוכנת מצגות

אין

Access (Pro version only)l

בסיס נתונים

Outlook Express or others

Outlook

דואר אלקטרוני

Draw

אין

תוכנת שירטוט

אין

Outlook – Exchange Server

שיתוף יומנים


צורת המרכיבים דומה למדי לזאת של המרכיבים החופפים באופיס, וגם צורת העבודה די דומה. מה עוד, שאין בעיה להעביר קבצים של וורד או אקסל לאופן אופיס. (אם כי אני לא בטוחה שתמיד התוצאה תהיה לגמרי זהה. יתכן וידרשו תיקונים פה ושם)


אז מה הבעיה?

כאמור ה"גיור" של התוכנה הוא בשלב ראשוני עדין. מי שיחליט להשתמש בה צריך לגלות סובלנות לבעיות מדי פעם. דוגמאות לבעיות שנתקלתי בהן:


למי זה מתאים?

אם קראתם והגעתם עד כאן, יש סיכוי טוב שזה בשבילכם... אם אתם סקרנים ומוכנים להתנסויות חדשות ולא מוכנים לשלם כל מחיר על תוכנה, אם יש לכם סבלנות ואתם לא מתיאשים מיד עם הבעיה הראשונה... אם אתם רוצים להשתחרר מהשליטה של מיקרוסופט ומוכנים קצת להשקיע - זו התוכנה בשבילכם.

זה היה ה"מה" ועכשיו - איך?

קובץ ההתקנה של התוכנה הוא גדול (60 מגה). לנוחיותכם הוא נמצא גם להורדה ישירה. מכאן. הורידו את הקובץ ופתחו. העברית קצת משובשת בהתקנה - התעלמו מכך.

הערות להתקנה:

  1. במהלך ההתקנה תתבקשו לאשר קבלת התנאים להתקנה. יש לגלול את הדף עד הסוף ורק אז ניתן ללחוץ על הריבוע לצורך אישור.

  2. לחלק מרכיבים נדרשת התקנה של סביבת ג'אוה. אם אתם רוצים להתקין את הרכיבים במלואם, כדאי להוריד את הקובץ הנדרש ולהתקין אותו. אם תעשו זאת, תוכנת ההתקנה תזהה אותו במהלך ההתקנה ותתקין את הרכיבים כראוי.

  3. אם אתם מקבלים הודעה על כך שלא ניתן לרשום רכיב מסויים, לחצו על כפתור "התעלמות" וההתקנה תמשיך כרגיל.

בתקיה התחל -> תוכניות תווצר תקיה חדשה openoffice.org 1.1 בתוכה תמצאו :

גליון עבודה - מסמך דומה לאקסל

מסמך כיתוב - דומה למסמך וורד

פתיחת קובץ - מציג את המסמכים שלכם ומאפשר לפתוח אותם.

מסמך HTML - יצירת מסמך אינטרנט

מצגת - דומה ל powerPoint.

ציור - כלי פשוט לציור.

עוד...

למי שמוכן להתאמץ ולתרום - יש באתר גם הפניה למנגנון הדיווח על בגים

כתבה ב ynet בקשר ל אופן אופיס.

 כתבה זו נכתבה כולה באופן אופיס ונשמרה ישירות כדף אינטרנט. הטבלה הועתקה לתוך מסמך האופן אופיס מתוך מסמך וורד.