האתר של איתמר לוי

כל מה שקשור לספרים וקריאה - בכל גיל. כל אחד יכול לפתוח נושא חדש ולהגיב.

מנהל: רבקהלה

האתר של איתמר לוי

הודעהעל ידי רבקהלה » יום חמישי 01 פברואר, 2007 20:05

האתר של איתמר לוי מומלץ לכל חובב קריאה וספר.

הקטע הבא מובא מתוך דף מידע מס' 9 באתר, כל אחד יכול לבקש להיות מנוי והדף המחכים והמעניין הזה ישלח לתיבת הדואר האלקטרוני שלו, הנושא הפעם הוא 'מכתבים'.
הנה דוגמא למכתב 'ספרותי' מסופר לסופר.

ביאליק ושלום עליכם נפגשו לראשונה בקונגרס הציוני בהאג בשנת 1907. את הרעות והכבוד שחשו זה אל זה ביטאו עד אז רק בחילופי מכתבים ביניהם.
בעקבות פגישתם הבטיח ביאליק כי יגיע בהקדם להתארח בבית שלום עליכם בז'נבה, וכך עשה. ביקור זה הוליד את שורת סיפורי "ארבעה שישבו" של שלום עליכם, וגם את המכתב הבא:

אוי, ביאליק, ביאליק!

נסעת - וכמו צללת במים אדירים. איך זה אין אדם כותב איזה מכתב קצר? ואני יש לי, דע לך, דרישת-שלום בשבילך.
נחש ממי?
מן הנעליים שלך, מנעלי הבית שלך.

למחרת נסיעתך משוויץ קמתי, כדרכי, השכם בבוקר, וכדרכי התכופפתי אל מתחת למיטה לנעול את הנעליים שלי.
אני מביט - זוג נעליים, נעליים לא מוכרות מכל וכל, נעלי בית של בד משובץ עם חרטומי עור.
אני בוחן את הנעליים - עדיין נעליים די טובות, נעליים חדשות!
של מי הנעליים האלה?
והנה מתברר: של ביאליק הנעליים! וכיצד זה הגיעו נעליו של ביאליק לכאן?
מן הסתם שכח את הנעלים? ואולי השאיר לי אותן במתנה את נעליו?
בקיצור, מהומה נפלה בבית... ובינתיים עומדות הנעליים אצלי. יש בדעתי, אם ירצה השם, לשגר לך בקרוב את הנעליים לאודסה;
כמובן, לא את שתיהן בפעם אחת;
נעל אחת אשלח לך מיד לאחר הסוכות
ואת הנעל השניה אשלח לפסח, ואז יהיו לך שתיהן.
ומכיוון שאתה בוודאי מתגעגע על הנעליים, ביקשתי שיצלמו את שתיהן, ואני שולח לך כאן תמונה של הנעליים שלך עם דרישת-שלום מכולנו ומן הנעליים שלך, שהן לפי שעה על הרגליים שלי, כי אכן אין לי נעליים אלא שלך.
ותודה לך על הנעליים, ותמיד, בכל קיץ, תבוא אלינו ועמך נעליים חדשות ותשאיר לנו זוג, כי למדתי מן הנסיון שמוטב בנעליים מבלא נעליים, ובייחוד נעליים יפות כנעליך שלך, שהן בין הנעליים המעולות שבהן.

שלום-עליכם

(מתוך הספר: מכתבי שלום עליכם 1916-1882)

[size=12][/size
רבקהלה
מנהלי דיונים

חזור אל מהמדף למסך

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ואורח אחד