תעלת ים סוף -חשוב לקרוא!

כל מה שקשור לאיכות חיים ואיכות הסביבה בערבה ובכלל, הצעות לשיפור איכות החיים. כולם מוזמנים לשאול ולקבל תשובות.

תעלת ים סוף -חשוב לקרוא!

הודעהעל ידי דרורהנ » יום שלישי 22 מאי, 2007 22:18

חשוב לקרוא ולהתעדכן
פרויקט תעלת ים סוף לים המלח יסכן את מי התהום בערבה ועלול להמליח אותם כתוצאה מדליפה!
חשוב לקרוא את הקבצים המצורפים! :oops:
קבצים מצורפים
תעלת ים סוף- ים המלח.doc
פרויקט מסוכן!
(108.5 KiB) הורד 746 פעמים
דרורהנ
משתמש חדש

דרורה תודה

הודעהעל ידי רוני סיבוני » יום שבת 26 מאי, 2007 18:22

אנחנו שומעים מאלי רז כבר זמן רב על האסון הזה שפרס כל כך משתוקק להמיט עלינו . השאלה היא מה אנחנו יכולים לעשות כדי למנוע זאת . אני מניחה שיש כאן כמה אנשים המתמצאים יותר בנושא . אשמח למשל לשמוע מה גדעון רוגולסקי יודע ומה לדעתו עלינו לעשות .
אני חושבת שעלינו להתארגן ולתמוך בפעילותו של אלי רז כנגד רעיון העיוועים הזה . השאלה היא איך לעשות זאת בצורה יעילה .
רוני סיבוני
משתמש ותיק

ועוד משהו ממש מתאים

הודעהעל ידי רוני סיבוני » יום שבת 26 מאי, 2007 21:07

מצגת בנושא הצלת ים המלח . התבוננו , התבשמו ובואו נתחיל לעשות משהו .

רק קצת סבלנות כי זה עולה לאט . אבל מה , הסבלנות משתלמת .

http://www.arava.co.il/phpBB2/docs/ds.pps#5
רוני סיבוני
משתמש ותיק

מידע נוסף

הודעהעל ידי גילה טל » יום ראשון 27 מאי, 2007 11:36

מבדיקה עם גיל סלוין לגבי עמדת המועצה בנושא, התשובה היא (מצוטט באישורו של גיל):

"עדיין אין עמדה רישמית אנו לומדים את הנושא ובתחילת החודש יגיע לאיזור הממונה מתאם המישרד של המישנה לראש הממשלה ארז רון לסיור ולישיבה באיזור"

לאחר הביקור בודאי יהיה מידע נוסף.

לתשומת לבכם.
גילה טל
"אינטרנט ערבה"
סמל אישי של המשתמש
גילה טל
Site Admin

דברי אלי רז

הודעהעל ידי רוני סיבוני » יום ראשון 27 מאי, 2007 13:28

חבל שהמועצה מתחילה את בדיקת הנושא דווקא במשרדו של פרס . אלי רז שהוא גיאולוג , מומחה לענייני ים המלח וחוקר את הנושא לעומקו כבר זמן רב , נמצא הרבה יותר קרוב . האם המועצה הזמינה אותו לשמוע את דעתו ?

פניתי אל אלי והרי דבריו , בקיצור :
" הדרך שלכם לקדם את העניין היא ללחוץ על ראש המועצה לשתף פעולה באופן פעיל עם המועצות של ים המלח. בינתיים אוחדו המ"ופים של ים המלח והערבה ומנהליהם המדעיים תמימי דעים ומגבים אותי. אבל חשובה אמירה ועמידה נחרצות של המייצג הרשמי "
הזמנתי את אלי להצטרף לדיון כאן ואני מקווה שהוא יעשה זאת בהקדם ובינתיים אני מצרפת להודעה זו חומר מעודכן שהוא הכין בעקבות מפגש מנהלי המו"פים .

מועצה , את איתנו או איתם ? . . .

אולי סוף סוף המועצה שלנו תהייה איתנו ?
קבצים מצורפים
השוואת חלופות לתעלת ים סוף-ים המלח.doc
(61.5 KiB) הורד 650 פעמים
רוני סיבוני
משתמש ותיק

עוד כמה קשורים רלוונטים

הודעהעל ידי גילה טל » יום ראשון 27 מאי, 2007 15:34

לקריאה נוספת:

http://www.kayak4all.com/content.php?id=68

http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-3355825,00.html

http://www.negev.org.il/cm/site/barkaym ... asp?pid=80

http://www.nrg.co.il/online/35/ART1/555/235.html

http://he.wikipedia.org/wiki/%D7%AA%D7% ... 7%99%D7%9D

http://www.haaretz.co.il/hasite/pages/S ... ntrassID=0

http://www.green.org.il/yarok/042007/html/yamim.html

כדי שכולם ידעו על מה מדובר...
(אלו סתם קישורים שמצאתי במקרה, אם יש לכם חומר נוסף אתם מוזמנים להוסיף גם אותו - גם בעד וגם נגד.. )
גילה טל
"אינטרנט ערבה"
סמל אישי של המשתמש
גילה טל
Site Admin

תעלה לים המלח

הודעהעל ידי דרורהנ » יום שני 28 מאי, 2007 11:44

לרוני ולכל המתעניינים
נראה לי חשוב דיו כדי לארגן מפגש ולהקים צוות פעולה
ישמחו לעזור לנו בנוסף לאלי רז ואנשי ים המלח גם מוסדות החברה להגנת הטבע
מאחר ויש לנו ניסיון טוב בעניין חיסול רעיון "קול אמריקה" בערבה
כדאי להזדרז ולגבש פעולות למניעת הסכנה למי התהום ולקיום חקלאות בערבה
תודה
דרורה
דרורהנ
משתמש חדש

עוד מידע בנושא

הודעהעל ידי רוני סיבוני » יום שלישי 29 מאי, 2007 17:51

אני מצרפת מצגת נוספת שאלי שלח לי ובה הסבר החלופה המוצעת .
קבצים מצורפים
החלופה המערכתית לתעלת ים סוף - ים המלח.pps
(210 KiB) הורד 565 פעמים
רוני סיבוני
משתמש ותיק

ביקור ארז רון

הודעהעל ידי רוני סיבוני » יום ראשון 03 יוני, 2007 10:30

נראה שהדיון כאן הוא שיחה פרטית בין דרורה , גילה וביני אך אני מקווה שיש רבבות ( :lol: ) שותפים סבילים הקוראים ומתרשמים גם אם אינם מגיבים . את כל אלו אני רוצה ליידע שמחר יבקרו בערבה ארז רון, הממונה על פרויקט תעלת הימים במשרד המשנה לראש הממשלה ויוסף אנג'ל, יועץ לשמעון פרס.
כפי שנמסר לי זהו ביקור היכרות ראשוני בלבד .
אני מקווה שהמועצה תזמין לביקור כזה גם את אלי רז שיציג את הצד השני .
בקשתי לקיים עכשיו דיון פומבי בו ישתתפו אלי רז , מצד אחד , וארז רון מצד שני , נדחתה כרגע אך הובטח לי שתהיה אפשרות לדיון כזה בעתיד .
אשמח אם מי מהצוות שייפגש מחר עם אותם מבקרים ידווח כאן לציבור על תוכן הפגישה .
רוני סיבוני
משתמש ותיק

מפגש תושבים

הודעהעל ידי דרורהנ » יום שני 04 יוני, 2007 12:12

לידיעת תושבי הערבה

ביום שני 25 ליוני בשעה 20:30 תתקיים פגישת עידכון ללימוד החלופות ולשמוע דעת מומחים בנושא תעלת ים סוף ים המלח במועדון צופר.
מוזמנים אלי רז נציג מרכז מדע משותף הערבה וים המלח, חבר קיבוץ עין גדי, וד"ר אריק הייליג מנהל מרכז המדע ערבה ים המלח. נשמח לפורום גדול ככל האפשר!

נא להפיץ לכלל התושבים בערבה
בברכה
דרורה :P
דרורהנ
משתמש חדש

פגישה בנושא תעלת הערבה

הודעהעל ידי רוני סיבוני » יום שלישי 26 יוני, 2007 14:26

שלום לכולם !

אתמול התקיימה כאן הרצאתו של חוקר ים המלח אלי רז מקיבוץ עין גדי בנושא זה . בהרצאה נכחו כחמישים מאזינים ומאזינות שהקשיבו ברוב קשב . חבל שמבין מקבלי ההחלטות במועצה נכחו באולם , עד כמה שראיתי , רק גיל סלוין וגלעד לבני ( אני מתנצלת מראש בפני מי מהם שנכח ולא ציינתי את שמו ) . האם האחרים חושבים שאם יידעו רק על אפשרות אחת זה אומר שזו האפשרות היחידה והנכונה ?
לדברי אלי קיימת חלופה מאוד משכנעת לאותה תעלה , אשר תסיר מעלינו את החשש לפגיעה בערכי טבע ייחודיים ולהמלחת מאגרי המים שלנו ותביא עימה תועלת רבה גם מהיבטים אחרים .

חלופה זו עיקרה החייאת מי הירדן והחזרתו להיות נהר מים חיים שיזרום שוב , במקום תעלת הביוב העכשווית , מהכנרת לים המלח . הירדן יחזור להיות הירדן מכתבי הקודש וסיפורי מסעות החוקרים מהמאה ה 19 וימשוך מיליוני תיירים מכל העולם שיבואו לטבול במימיו . כך יהפוך נהר הירדן לפארק תיירותי משותף לישראל ולירדן שייתרום רבות לכלכלת שתי המדינות ולשלום באזור . לפי תכנית זו הירדן ימלא שוב את ים המלח ויפתור גם את בעיית הבולענים המאיימת על הנוסעים ועל החיים לחופיו וכן על ערכי הטבע הייחודיים הספונים בו . חלופה זו יכולה לענות על צרכי המים של הירדנים וגם בדרך זו לתרום לקידום השלום בינינו לבינם .

לא אוכל להביא כאן את כל פרטי הרצאתו המלומדת של אלי שנמשכה כשעתיים , אליה צרף נתונים מדעיים מתחומי הגיאוגרפיה , הידרולוגיה פיסיקה ועוד - המעוניינים יכולים למצוא חומר בנושא כאן בפורום , אך אני בטוחה שלא אטעה אם אומר שמי ששמע את דבריו בפעם הראשונה התרשם מאוד , מי ששמע אותו לפני כן השתכנע ומי שבא מתנגד יצא עם ספק בליבו .
מסקנתי מהשיחה היתה שעלינו , תושבי הערבה , לעשות כל שביכולתנו כדי לשכנע את מקבלי ההחלטות במועצה האזורית לשמוע את דבריו של אלי רז ולעמוד על כך שהחלופה שהוא מציע תיבדק באופן יסודי ביותר - לפחות באותה יסודיות והעמקה בה נבדקת החלופה האחרת .

לשם כך אני מבקשת את כל מי שהעניין מעסיק אותו להפנות מכתבים אל המועצה האזורית ואל נשיא המדינה מר שמעון פרס , המוביל ודוחף את נושא התעלה . עד היום , למרות נסיונות רבים , לא הצלחנו להביא לכך שמר פרס ישמע את הצעתו של אלי רז ולכן חשוב מאוד שהוא יישמע על קיום הצעה זו ואת פרטיה .

כמו כן ברצוני ליידע את כולם כי במהלך חודש יולי ( או ב9.7 או ב 16.7 ) תתקיים , במועצה האזורית תמר פגישה של נציגי המועצות האזוריות עם מר ארז רון, מנהל "פרויקט עמק השלום" מטעם המשרד למשנה ראש הממשלה( שהוא , כיידוע נשיא המדינה ) .ידוע לי ולאחרים כי מר רון סבור שנציגי המועצה האזורית שלנו , עימהם נפגש , מייצגים את כל תושבי הערבה בתמיכה בתעלת הערבה . הוא אינו יודע כי רבים בינינו מתנגדים לה . לכן חשוב שתושבים , רבים ככל האפשר , הדורשים , כאמור , לקיים בדיקה יסודית של החלופה שמציע אלי , יגיעו לדיון זה ויביעו את דעתם .ביקשנו שייפתחו את הישיבה לציבור הרחב אך בינתיים נענינו בשלילה . יודעי דבר מסרו לי שאם נגיע לשם - לא תהיה להם ברירה אלא להכניסנו וכך יידעו מר פרס ושליחו שהדעה במועצה האזורית הערבה אינה אחת ואינה רק זו של בעלי התפקידים .

להתראות ב9.7 או ה 16.7 במועצה האזורית תמר .
נערך לאחרונה על ידי רוני סיבוני בתאריך יום ראשון 01 יולי, 2007 8:17, נערך פעם אחת בסך הכל.
רוני סיבוני
משתמש ותיק

סיכום מפגש בצופר ועצומה לחתימה

הודעהעל ידי גילה טל » יום חמישי 28 יוני, 2007 8:54

התבקשתי ע"י דרורה נגב להעלות לפורום, בהמשך לדיון בנושא, סיכום מסודר של הפגישה עם אלי רז בצופר וכן עצומה שתוגש לשמעון פרס בשם התושבים בערבה אשר מתנגדים לתעלת ים סוף.
בהמשך אני מקווה להוסיף גם עצומה אינטרנטית למי שמעדיף למלא ישירות באינטרנט.

בינתיים המעוניינים בכך יכולים להוריד ולשלוח את דף העצומה מכאן.

המכתב המצורף לעצומה אשר ישלח למר שמעון פרס:

‏27 יוני, 2007
‏י"א תמוז, תשס"ז

קול קורא
למר שמעון פרס, הנשיא הנבחר
מר פרס היקר,
כאדם שפיתוחה של מדינת ישראל עומד לנגד עיניו מזה שנים רבות, ובוודאי גם פיתוח הנגב והערבה באופן מיוחד, אנו, תושבי הערבה פונים אליך כקול קורא לבדוק ולפתוח מחדש את החלטת הממשלה בנושא ההסכמה לפיתוח תעלה מים סוף לים המלח בתווי העובר בירדן.
רעיון פיתוח תעלת הימים מים סוף לים המלח כאמצעי לבלימת ירידת המפלס בים המלח, אספקת מים מותפלים לירדן וסמל לשיתוף פעולה בין מדינת ירדן וישראל, הוא אכן, משימה לאומית ממדרגה ראשונה.
יחד עם זאת, כחקלאים וכתושבי הערבה, המחשבה שמים מלוחים ממי ים סוף, יזרמו לא רחוק מכאן ובכמויות עצומות, לא משאירה אותנו רגועים!
אלי רז מעין גדי, חוקר אזור ים המלח והערבה, ערך וכתב ניירות עמדה באשר לחלופה שנבחרה לאחרונה. ידועה העובדה שלאקוויפרים אין גבולות וכל פגיעה באקוויפר הירדני שמעליו מתוכנן התווי עלולה להמליח במוקדם או במאוחר את האקוויפר הישראלי. בנוסף, ידוע לנו שהאזור מועד לרעידות אדמה מה שמביא אותנו למסקנה שנושא הדליפות של מי ים אל האקוויפר מחייב בחינה מדוקדקת ללא פשרות.
סקר היתכנות הינו תנאי הכרחי להמשך דיונים\מגעים\פעילויות בהקשר לנושא זה.
חסרים נתונים רבים בשל חוסר מידע על קווי שברים העוברים לאורך תווי התעלה המתוכנן. בתחום הערבה הישראלי נעשו מיפויים מדויקים של מרבית קווי השבר, מה שלא נעשה בצד הירדני. קווי השברים הרבים הידועים ומוקדי רעש האדמה הידועים כבר היום, מסכנים כל צינור או תעלה המובילים מי ים.
בים סוף לא נעשו עד כה בדיקות מספקות לבחינת השפעת השאיבה של מאות אלפי קו"ב מי ים, על החיים והצמיחה של האלמוגים ועל מכלול המערכות האקולוגיות.
מר פרס, אנו פונים אליך ומבקשים לפעול הן במסגרת ממשלת ישראל והן בקרב גורמי התכנון ושיתוף הפעולה עם ירדן, פרויקטים "מסדרון השלום", נציב המים הארצי, והגופים הבינלאומיים כמו קרן המטבע העולמית, לדאוג ולתבוע בדיקת חלופות מקפת ויסודית. לצורך בדיקה אובייקטיבית ונכונה חובה לבדוק בו זמנית גם את החלופות המוצעות ממערב. התעלמות מן האינטרס הלאומי הישראלי ודבקות בחלופה בה הירדנים רוצים, אשר כל כולה תעבור בתחום ירדן, אך כאמור, עלולה להמליח את האקוויפר שלנו ולגרום לחיסול החקלאות בערבה, אינה באה בחשבון מצידנו כתושבי הערבה שרואים כאן את עתידנו.
שיתוף פעולה ירדני- ישראלי הנובע מהעברת המים מהכנרת, וכן, מהצמחת פעילות תיירותית, בעיקר צליינית סביב הירדן המתחדש, יכולה להיות משמעותית מאד עבור הירדנים, ואף הפלסטינים. היכולת הישראלית, להקים תחנות התפלה רבות קיבול, לחסוך כספים רבים בהשקעה הכלל עולמית של קרן המטבע ולהשמיש את המוביל הארצי, הכנרת והירדן בו זמנית, ללא צורך בהשקעות עתק במוביל יקר לאורך 200 ק"מ מים סוף עד ים המלח, ללא סכנות זיהום ונזק בלתי הפיך לכל אזור הערבה, ותוך פרק זמן קצר של שלוש עד ארבע שנים בממוצע, יכולה להיות כר רחב להצלחה בין לאומית בקשר עם ירדן, ולצרכים הלאומיים.
מר פרס, אנו פונים אליך, כמי שזעקתנו בעבר מצאה מקום בליבו, כמי שתמיד עמד לצידנו ודאג לקידום ושיפור החיים של תושבי הערבה, ולהתיישבות בכלל, לעיין בתוכנית ובהצעות החלופיות, ולדאוג לביצוע סקרים סביבתיים מקיפים ומעמיקים על כל החלופות לפרויקט, לטובת כלל הצרכים הלאומיים ולעתיד ההתיישבות בערבה.

על החתום: תושבים בערבה

המעוניינים לחתום מוזמנים להוריד את העצומה המצורפת, למלא פרטים ולשלוח לדרורה נגב, במייל drnegev@arava.co.il או בפקס: 08-6582259
קבצים מצורפים
2.doc
סיכום הפגישה עם אלי רז בצופר ב-25.6.07 - מעודכן לתאריך 4.7.07
(199.5 KiB) הורד 593 פעמים
pat.doc
עצומה לחתימה - למר שמעון פרס
(28.5 KiB) הורד 547 פעמים
גילה טל
"אינטרנט ערבה"
סמל אישי של המשתמש
גילה טל
Site Admin

פתרון בעית המים

הודעהעל ידי עמי כהנא » יום חמישי 12 יולי, 2007 7:31

יש לי רעיון לפתור את בעית המים בארץ ולוותר על תעלת ים סוף.
הפנתי ההצעה למספר שרים אך ללא תגובה.
אשמח אם תשתמשו גם בהצעתי זו.
----------------------------------------------------
יש פיתרון לבעית המים בישראל
----------------------------------------------------
יש בישראל מספיק מי גשמים היכולים לספק את התצרוכת להרבה שנים.

בזמן גשם חזק מתמלאים הנחלים במים רבים הזורמים לים. מים אלו מבוזבזים היום.

אם נשכיל לאגור מים אלו. תהיה זו תוספת של מליוני קוב לכמות המים שיש למדינה היום.

בצפון הארץ יורדים כממוצא כ- 500 מ"מ גשם ויותר, ולפחות 250 מ"מ מהם הם מים ניגרים המגיעים לים התיכון, וכל זאת משטח של כ – 8000 קמ"ר מרובע שנחליו הולכים לים התיכון.
מכאן ש כל שנה זורמים לים 2.000.000.000 קוב מים. (שני מליארד קוב).
גובה מטר בכינרת מכיל כ – 170.000.000 קוב מים.

פתרונות אפשריים
הבעיה העיקרית היא – על מנת להזרים לכנרת כמות גדולה מאד של מים בזמן קצר, יש צורך בקו מים בעל קוטר גדול ומשאבות אדירות.

הפיתרון - מנהרה באורך של 40-45 ק"מ משפת ים התיכון אל הכנרת, הפרש הגובה (390 מטר) יאפשר זרימה של כל כמות המים ללא משאבות.

פיתרון נוסף – סגירת חלק מים התיכון כאגם מים מתוקים, לאגירת מי השטפונות.
(אולי בנית אגם מתוק בין האי המתוכנן מול תל אביב ובין החוף.)

דוגמא קטנה - עמק יבנאל נשפך לירדן כ שני ק"מ דרומית לכנרת,
תעלה מעמק יבנאל אל הכנרת, תוסיף כ 3.000.000 קוב כל שנה.

יש כמובן לדאוג לנחלים ללא מי שופכין לקבלת מים נקיים.

אנא העבר הצעתי זו לבחינתם של המומחים בנושא.

אשמח לקבל את הערותיכם

עמי כהנא יוני 2007
רמת השרון

akahana@gmail.com
עמי כהנא

הצעתו של מר עמי כהנא

הודעהעל ידי דרורהנ » יום שישי 13 יולי, 2007 1:56

שלום רב
מסתבר שישנה הצעה פשוטה ביותר שעלויותיה צריכות להבדק יחד עם עלויות מכלול החלופות המוצעות כנגד תעלת ים סוף לים המלח. ההצעה של אלי רז מציעה להקים בחוף הים התיכון תחנות התפלה רבות קיבול, אשר מחיר הקמתן ירד באופן משמעותי ב-20 השנים האחרונות. תחנות אלה תספקנה את הצריכה במרכזי האוכלוסין במישור החוף, ואת העודף תזרמנה במוביל הארצי- הקיים- בכיוון ההפוך - אל הכינרת.
באופן זה לא תידרש שאיבתם של מי הכינרת, דבר שיאפשר חידוש הזרמת מי הירדן לים המלח. לפי הצעה זולה זו, תיפתר בעיית התייבשות ים המלח, יחודש הירדן לפיתוח תיירות צליינית, יסופקו מים זולים ורבים יותר ממה שמסופק היום לממלכת ירדן, הירדנים לא ידרשו להקמת מאגר גדול ממדים למים, הכנרת תתמלא, וחלק ניכר מבעיות המים של ישראל תבואנה לכלל פיתרון- פשוט!
מאגרים למי שטפונות יקרים להקמה, ולו בגלל בעיות ההתמלאות בסחף, וקשיי הזרמת המים למי תהום. עד כה ישנם מאגרי מים רבים התופסים נגר עילי, אך לא נמצא פיתרון אולטימטיבי.
הזרמת מים מותפלים במעלה המוביל הארצי הינה נושא הראוי לבדיקה מעמיקה.
דרורהנ
משתמש חדש

הנזק לאזור הערבה

הודעהעל ידי גידי פיזנטי » יום שני 16 יולי, 2007 22:27

תסלחו שאין לי כוח לקרוא את כל השרשור, אם כבר אמרו את מה שאני עומד להגיד אז מצויין.

חתמתי על העצומה שלכם ורציתי להוסיף, שצריך להסביר לאנשים הנחמדים שיושבים בתל אביב וירושלים שמדבר זה לא שממה, ו"הפרחת המדבר" איננה בהכרח פעולה מבורכת כשלעצמה. מעבר לסכנה הברורה למי השתייה, לחקלאות ולטבע שבהמלחת מי התהום של הערבה, עצם "הפרחת" הערבה על-ידי הזרמת מים ונטיעת עצים משמעה חורבן כל המערכת האקולוגית הייחודית של אזור זה, שמטבעה מותאמת לאקלים מדברי. לא בכל מקום צריך שיהיו עצים. חבל על החי, הצומח והנוף הייחודיים כל כך שהתפתחו במשך אלפי ומיליוני שנים ללא מגע יד אדם, שהכל ייהרס כל-כך בקלות רק כי לחלקנו לא נעים לראות חום מסביב. החום הזה מלא עושר, יופי ומגוון. למדבר יש את החי והצומח הייחודיים שלו. הוא לא שממה.
גידי פיזנטי

הבא

חזור אל איכות חיים וסביבה בערבה

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ואורח אחד