ביטול מס המעסיקים


לאחר חודשים ארוכים של מאבק עיקש, קיבל הערב שר האוצר משה כחלון לבטל את מס המעסיקים בחקלאות!

מבחינתנו, חקלאי הערבה מדובר בבשורה של ממש, בתיקון עוול מתמשך וארוך שנים ובנטל כלכלי כבד שיוסר מעל כתפינו. 

בנוסף על ביטול מס המעסיקים, שרת המשפטים איילת שקד, קידמה מהלך להגדלת סכום הניכוי המותר עבור דיור של עובדים זרים לסכום של 530 ₪ בחודש לעובד. על פי תחשיבי אגף התקציבים באוצר, מדובר על תוספת של כ-300 שקל מעבר לניכויים המוכרים כיום. משמעות המהלך הינה חיסכון של כ-16,000 שקל בשנה לחקלאי בממוצע וכ-100 מיליון שקל בשנה לכלל החקלאים במשק. גם מהלך זה יצמצם משמעותית את הנטל הכלכלי עלינו החקלאים.ביטול המס ייכנס לתוקף בתחילת ינואר 2016

מבחינתנו, חקלאי הערבה מדובר בבשורות של ממש, בתיקון עוול מתמשך וארוך שנים ובהסרתו של נטל כלכלי כבד מעל כתפינו. 

אני מבקש להודות לכל המעורבים שסייעו במאבק לביטול מס המעסיקים: למאיר צור מזכ"ל תנועת המושבים, לאבו וילן יו"ר התאחדות חקלאי ישראל, לח"כ מיקי לוי, לח"כ איתן ברושי, לח"כ חיים ילין, לח"כ משה גפני, לח"כ מאיר כהן, לח"כ עומר בר לב, לח"כ עופר שלח, לח"כ יצחק ועקנין, לשר החקלאות אורי אריאל, לשר האוצר, משה כחלון שעשה הערב צדק היסטורי עם חקלאי הערבה בפרט וחקלאי ישראל בכלל. תודה רבה לחמי ברקן יו"ר הועדה החקלאית שעשה לילות כימים, קידם דחף ופעל וכמובן לכם החקלאים על העזרה והאמון שאפשרו לקדם את המהלכים החשובים האלו.

נותר עדיין מאבק נוסף לביטולו של צו ההרחבה לעובדים בחקלאות, שסיומו נתון בידיו של נשיא התאחדות האיכרים דובי אמיתי. 

עשינו רבות כדי להגיע לתוצאות הרצויות ושנה חדשה נפתחת בבשורות טובות. שיימשך כך!


הטבת המס לתושבי הערבה


בתאריך 7.10.15 התקיימה ישיבת ועדת הכספים של הכנסת בנושא הטבות המס. 

על פי החלטת הועדה, לאחר שנים של מאבקים, הוחלט כי נושא הטבת המס לערבה יוסדר אחת ולתמיד ויעוגן בחוק התקציב. 

המשמעות היא שתושבי הערבה ימשיכו להיות זכאים להטבת המס.


למי שלא בקיא בהיסטוריה של מאבק בעניין הטבות המס, לפני מספר שנים הורה בג"צ למדינה לקבוע את הקריטריונים לפיהם ישובים יהיו זכאים להטבות מס. במסגרת הפסיקה, חמש מועצות הוצאו מחוץ לרשימת הזכאים להטבה היות שלא הוגדרו הקריטריונים בגינם ניתנת בהם ההטבה, בין המועצות היו הערבה התיכונה וחבל איילות וזאת למרות שהן עומדות בכל קריטריון אפשרי של זכאות.


לאורך השנים הצלחנו, באמצעות עתירות לבית המשפט ובפעילות מול הממשלה, להמשיך את מתן ההטבה לתושבי הערבה. אולם בית המשפט פסק כי לא יאפשר את מתן הטבות המס ללא קביעת קריטריונים ברורים וחקיקה, ולא תינתן למדינה ארכה נוספת להסדרת הנושא. 

הנושא עמד לפני פתרון וחקיקה רגע לפני שפוזרה הממשלה הקודמת אולם משלא מומש הפתרון האיום להסרה שב.


כעת, לאחר שורה של פניות, פגישות, דיונים, טיפול משפטי והגשת עתירות לבג"צ שהוביל עו"ד רועי פטריק במקצועיות ראויה לכל שבח, לצד מאבק תקשורתי שניהלנו בתקופה האחרונה, נראה כי הנושא אכן קרוב לפתרון. 


אני מוצא לנכון לציין, כי גם בנושא זה, כמו במס המעסיקים, מצאנו ביו"ר ועדת הכספים משה גפני שותף אמת לבעיות איתן אנחנו מתמודדים ואני מתרשם כי גם שר האוצר משה כחלון מעוניין למצוא פתרון צודק לנושא הזה. 


אני מאמין, כי לאחר שהצלחנו להביא להקלות בתחום עלויות העסקתם של העובדים לחקלאות, נוכל בקרוב לשים מאחורינו גם את המאבק בנושא הטבות המס להן אנחנו זכאים, ולעגן, אחת ולתמיד, את הנושא בחקיקה בכנסת. 

אייל בלום - ראש המועצה

מסרה:
דוברת המועצה

עדכון:
12/10/2015


אירועי החודש
מופעל באמצעות מעוף, מגוון אפקט
ataşehir escort